Klikeris – tai toks nedidelis daikčiukas, kuris skleidžia garsą, panašų į „klik“. Šis „klik“ skambesys visada yra vienodas, todėl jis suteikia šuniui aiškumo, jei kažkas yra padaroma tinkamai. Kai yra pastebimas pageidaujamas šuns elgesys, jis yra užfiksuojamas klikerio garsu. Šeimininkas privalo turėti klikerį rankoje, kad galėtų kuo greičiau paspausti garso mygtuką. Jei delsiama, savaime suprantama, šuo nebežino, koks elgesys buvo fiksuojamas. Po to „stebuklingo“ klikerio garso šuo yra apdovanojamas skanėstu, taigi, klikerio garsas šuniui yra tikrai malonus. Išgirdus tą malonųjį „klik“ šuns organizme išsiskiria malonumų hormonas dopaminas: taip, taip – apdovanojimas juk visai čia pat!
Žaidimas „šilta-šalta“. Iš esmės, klikerio naudojimas primena daugumos mūsų vaikystėje žaistą žaidimą „šilta-šalta“. Kai artėjama prie tam tikro objekto, sakoma „šilta“ arba „šalta“, lygiai taip pat ir šuo, atlikdamas tam tikrus veiksmus, girdi klikerio garsą arba ne. Taigi, tai jam padeda paprasčiau išsiaiškinti, ko gi nori tas šeimininkas. Pozityvioje dresūroje nėra naudojamos bausmės – galima sakyti, kad šuo nubaudžia pats save neatlikdamas pageidaujamų veiksmų. Maisto nėra, žaidimų nėra... Tai kada bus išgirstas tas stebuklingas spragtelėjimas? Pozityvi dresūra skatina šunis mąstyti – jis atlieka tam tikrus veiksmus ne tam, kad išvengtų bausmės, o tam, kad gautų apdovanojimą, taigi, stengiamasi labiau.
Būtina greita reakcija. Klikeris turi būti spaudžiamas tuo metu, kai šuo atlieka norimą veiksmą, bet ne po to, taigi, greita šeimininko reakcija visada yra svarbu. Po spragtelėjimo šuo turi būti apdovanojamas skanėstu – kąsneliai gali būti visai nedideli, tačiau ypač trokštami. Jei jums patiko tai, ką padarė šuo, nespauskite klikerio pakartotinai – reikalingas tik vienas spragtelėjimas, o kąsnelių galite duoti ir daugiau. Mokymosi sesijos turėtų būti trumpos, o komanda „laisvai“ turėtų būti duodama, kai šuo tikrai gerai atliks pageidaujamą veiksmą. Iš karto po to – daug skanėstų ir žaidimų! O kas toliau? POILSIS!
Kuo tai yra geriau už žodinį markerį? Gana dažnai šeimininkai pasirenkama netinkamus žodinius markerius, kurie yra per ilgi, ir, maža to, tariami skirtingomis tonacijomis skamba labai nevienodai. Neretai pasirenkamas žodis „ŠAUNUOLIS“, kuris yra gerokai per ilgas, ir gali būti ištariamas labai įvairiai. Kur kas geresniu pasirinkimu gali būti žodelis „taip“, „yes“ ar pan., tačiau tuomet, kai esame pavargę, galime iškraipyti ir šiuos žodelius (turbūt geriausiu markeriu galima įvardinti žodelį „čik“, kuris visuomet tariamas labai panašiai). Klikerio garsas visada skamba taip pat, taigi, nes ir tada, kai esame pavargę ir norėsime kuo mažiau kalbėti, klikeris gali būti tikru išsigelbėjimu.
Nuo ko pradėti? Darbas klikeriu pradedamas labai mažais žingsneliais. Pirmiausia turime šį garsą susieti su maloniais dalykais, todėl pradžia yra labai paprasta. Paspaudžiame klikerį-duodame skanėstą, paspaudžiame klikerį-duodame skanėstą, ir t.t. Pakartojame 10 kartų (po „klik“ garso šuo apdovanojamas ne vėliau nei po 3 sekundžių). Tikėtina, kad jau po šio trumpo pratimo šuniui „klik“ garsas pasirodys ganėtinai įdomus, todėl tęskime. Ištarkite šuns vardą, jei šuo atkreipė dėmesį, spauskite „klik“, ir duokite skanėstą. Kartokite 10 kartų. Šuo po truputį jau supranta, kad klikerio garsas yra tiesiog fantastiškas, nes po jo visada gaunamas skanėstas. Nuostabu, ar ne? Kai būsite pakankamai įgudę klikerį paspausti laiku, jį galėsite naudoti įprastų treniruočių metu. Kiekvienas „klik“ reikš tą patį, kaip ir jūsų žodinis markeris!
Pastaba: grupinių treniruočių metu dažniausiai nenaudojami klikeriai, nes jų garsas skamba labai panašiai, taigi, šunims gali būti per daug sumaišties, kai visai šalia spragsi kito šeimininko klikeris.
Trumpas video:
Parašykite komentarą Nutraukti komentarą